Walka o byt

Istotną jakością wyidealizowanej męskiej emocji jest sta­nowczość w działaniu, przenikniętym potężnym uczuciem, które wzmacnia jego skuteczność. Odpowiednikiem i dopeł­nieniem dziewiętnastowiecznej kobiecej uczuciowości jest męska namiętność, rozumiana nie tylko w sensie seksualnym, lecz szerszym, jako całkowite oddanie sprawie, idei czy dozna­niom. Choć budząca wątpliwość, jeżeli chodzi o zdolność do racjonalnego zachowania, kontrolowana męska namiętność to energia skupiona na „walce o byt”, interesach i ochronie do­mowego sanktuarium. W tym też sensie odgrywa zasadniczą rolę w teorii ewolucji. W jej wersji Spencerowskiej namięt­ność człowieka pierwotnego umożliwiła przetrwanie tym, którzy byli najlepiej przystosowani. Otóż: w trakcie zmagań dzikich plemion o egzystencję przetrwały te, których mężczyźni byli nie tylko silni i odważni, lecz agresywni, pozbawieni skrupułów i w najwyższym stopniu egoistyczni. Nie­uchronnie więc mężczyźni należący do ras zwycięskich dali począ­tek rasom cywilizowanym, gdzie dominowali osobnicy odznaczający się brutalnością; i nieuchronnie kobiety należące do tych ras, mając do czynienia z takimi brutalnymi mężczyznami, rozwijały się w za­leżności od tego, na ile zdołały przystosować swoją naturę.

Updated: 13 listopada 2015 — 10:44

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wiedza o uczuciach © 2017 Frontier Theme