Intelekt zwycięża

Znakomitą ilustrację wyobrażenia kobiecej uczuciowości jako słabszego, bardziej ograniczonego odpowiednika męskiej namiętności znajdujemy w powieści Robert Elsmere (opubliko­wanej w 1888 roku), niezwykle swego czasu popularnej po obu stronach Atlantyku. Tytułowa postać książki napisanej przez Mary Ward (bardziej znanej jako pani Humphreyowa Ward) to mężczyzna o namiętnym charakterze na kilkuset nużących stronach zmagający się z zagadnieniami wiary. Przechodzi on głęboki kryzys religijny i ostatecznie rezygnuje ze swojej lo­jalności wobec Kościoła anglikańskiego na rzecz działalności w świeckim towarzystwie dobroczynnym. Pełna namiętności walka Elsmera i racjonalne zakończenie okresu zamętu zosta­ją przeciwstawione żarliwej wierze jego żony, Catherine, któ­ra nie występując z Kościoła, staje się po śmierci męża gorliwą propagatorką towarzystwa. Jej przejście na religię świecką nie oznacza jednak intensywnych (tzn. namiętnych) zmagań we­wnętrznych, lecz po prostu zmianę przekonań. Swoje przy­wiązanie do Kościoła przeniosła na towarzystwo dobroczynne nazwane tymczasem imieniem jej męża. Były premier Wil­liam Gladstone, który oderwał się od swoich rządowych obo­wiązków, by zrecenzować tę książkę, zauważył: Dzieło to można podsumować w ten sposób: przedstawia ono walkę między rozumem a emocjami. Intelekt oczywiście zwycięża, a następnie przyjmuje emocje na służbę.

Updated: 13 listopada 2015 — 10:50

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wiedza o uczuciach © 2017 Frontier Theme